Pilates ja seljavalu – kuidas järjepidev treening aitab valust vabaks saada

Back pain, seljavalu

Seljavalu vaevab väga paljusid inimesi. Sageli on probleemi põhjuseks nõrgad lihased, mis ei suuda lülisambale piisavat tuge pakkuda.

Kui oled seljavalust vabanemiseks paljusid asju proovinud, aga pole abi saanud, siis meie soovitame sul tutvust teha Pilatese meetodiga. Oleme ise sellest oma seljamuredele abi saanud ja julgeme seda kahel käel soovitada.

Seljavalu ravimine vajab tihti mitme spetsialisti koostööd ja alati on hea mõte alustada perearstiga konsulteerimisest. Oleme näinud, et väga häid tulemusi saavutatakse füsioteraapia harjutusi ja pilatese treeninguid kombineerides.

„Muutus toimub läbi liikumise ja liikumine tervendab.“

See on Joseph Pilatese tsitaatidest üks meie lemmikuid.

Keha on loodud liikuma ja võimalikult vähene sundasendis olemine tagab sulle tervema keha. Liikumise eesmärk on mobiliseerida, tugevdada ja stabiliseerida ning seetõttu on lihastreeningul seljavalust vabanemisel märkimisväärne roll.

Tihti kardetakse end valuga liigutada ja hoitakse trennist eemale. Tegelikult on mõõdukas liigutamine seljavalust vabanemise esimene samm. See mõjub soodsalt ka alaseljavalu ägedas faasis, sest kehaline aktiivsus kiirendab valust vabanemise protsessi ja väldib valu süvenemist.

Kuidas pilates alaseljavalu leevendab

Lihased peavad olema elastsed ja tugevad. Kui need on ühetaolisest koormusest või sundasendis istumisest lühenenud ja elastsuse kaotanud, aitab venitamine liikuvust taastada.

Ainult heast painduvusest jääb aga väheks. Nagu öeldud, peavad lihased ka tugevad olema ja toetama lülisammast. Sellepärast ongi Pilatese meetod alaselja tugevdamiseks hea lahendus, kuna see teeb mõlemat – parandab nii painduvust, kui tugevdab stabiliseerivaid süvalihaseid.

Näiteks selja sirutajalihastele tehtavad harjutused on sama tähtsad kui kõhulihaste treenimine. Seljavalust vabanetakse siis, kui kõik erinevad lihased, mis on selja piirkonnaga seotud, on piisavalt tugevad, õiges toonuses ja liigeste liikumisulatus on hea. Seetõttu pöörame treeningul võrdselt tähelepanu vaagnale ja alakeha lihastele.

Pilatese meetod keskendub kehale kui tervikule ja sellepärast saavad iga treeningu käigus kõik keha piirkonnad piisava koormuse. Vastavad treeningseadmed on kehale toeks ja aitavad vältida liiga suure koormuse tekkimist. Nii on turvaline tee tervenemisele tagatud.

Pilatese meetod töötab, aga treeningu järjepidevuse eest pead sa ise hoolitsema

Joseph Pilatese filosoofia kannab ideed, et me peame suutma oma keha kontrollida, jälgida oma liikumist, vajadusel liigutusi korrigeerida ja halbu harjumusi muuta. Keha on väga suurel määral võimeline end ise tervendama, seljavalust vabanemine on aga meie endi kätes. Kui endast hoolid, siis tegutse!

Tervenemine ei toimu kohe ja esimesed 10 trenniskäiku ei pruugi sind valust vabaks teha. Kuid see on väga oluline algus valust vabanemise protsessile. Tihti nõuab valust vabanemine järjekindlat igapäevast kehaga tegelemist aga sa märkad muutusi üsna kiiresti, ja see annab sulle motivatsiooni ja jõudu edasi treenida.

Valu aisting ise ei ole alati halb, see annab märku, et siiani  on midagi valesti tehtud, et aeg on neid mustreid lõhkuda ja uute heade harjumustega alustada.

Vigastusest tingitud seljavalu

Alati ei ole seljavalu põhjustatud sundasendist ja valedest harjumustest. Mõnikord on selle põhjuseks vigastus. Sel juhul tuleb oodata, kuni põletik on möödas ja alustada siis rahulike venitustega, mida muudetakse järk-järgult intensiivsemaks ja tõhusamaks. Eesmärk on lihased nii tugevaks muuta, et edaspidi on vigastusi lihtsam vältida.

Kokkuvõte

Pilatese treening on hea algus valust vabanemise teel. Järjepidev ja pühendunud treening aitab seljavalu järjest vähendada ja sellest täiesti vabaks saada. Pilatese meetodi abil saad endale tugevad lihased, mis aitavad ka vigastused eemal hoida.

Vabadus olla valust prii, elada terve ja rõõmsana ning tunda end oma kehas hästi, on väärt eesmärk, mille nimel tasub treeningutega kohe nüüd algust teha.

Küsi nõu või registreeri end treeningule siit